czwartek, 17 marca 2016

Co powinieneś wiedzieć o Pinot Noir?

Pinot Noir jest winoroślą o ciemnych owocach pochodzącą z francuskiego regionu Burgundia, gdzie uprawia się ją od ponad 2 tysięcy lat. Jest jedną z odmian tego samego typu winorośli, do której należą również Pinot Blanc i Pinot Gris.


Pinot znaczy po francusku szyszka. Winorośl otrzymała taką nazwę, ponieważ jej kiście o podłużnym kształcie i bardzo zwartej formie przypominają kształtem szyszki.

Wyprodukowane z niego wino białe wykorzystywane jest jako baza przy produkcji najlepszych szampanów, win Franciacorta i innych win musujących wytwarzanych metodą klasyczną.

Produkcja wina czerwonego jest wyzwaniem nawet dla największych specjalistów.
Wyprodukowane z poszanowaniem wszelkich prawideł sztuki winiarskiej, może posłużyć do stworzenia najbardziej złożonych i eleganckich win na świecie.

Pinot Noir jest bardzo delikatną winoroślą, która charakteryzuje się przedwczesnym dojrzewaniem.
Najlepsze rezultaty uzyskuje się, uprawiając ją na glebach wapiennych, w umiarkowanie ciepłym klimacie (w zbyt wysokiej temperaturze dojrzewa zbyt wcześnie).

We Francji szczep Pinot Noir jest popularny nie tylko w Burgundii, ale również w Szampanii, szczególnie w okolicach Reims.

We Włoszech najwięcej Pinot Noir uprawia się w regionach Trentino-Alto Adige, l’Oltrepo Pavese, Franciacorta, Friuli i Veneto.

Pomimo swojego trudnego „charakterku” Pinot Noir jest lubiany i chętnie uprawiany na całym świecie – szczególnie w Stanach Zjednoczonych (w stanach Oregon i Kalifornia).

Czerwone wino wyprodukowane ze szczepu Pinot Noir tworzy wina o intensywnej barwie, przejrzyste i o wysokiej kwasowości. Aromat młodych win charakteryzuje się nutami owocowymi (porzeczki, maliny, czereśnie i truskawki) oraz kwiatowymi (róża, fiołek).

Z czasem jednak nabiera bardziej złożonych i subtelnych aromatów, takich jak skóra, tytoń i przyprawy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz