wtorek, 23 sierpnia 2016

Lody z gorgonzoli i oliwy extra vergine

   Gorgonzola to miękki, dojrzewający niebieski ser pleśniowy DOP (DOP, czyli Denominazione di Origine Protetta, to oznaczenie chronionego, nadzorowanego pochodzenia produktu). Jest dziś jednym z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych włoskich serów na świecie. I przypomnę, że produkowany jest od ponad tysiąca lat - według legendy po raz pierwszy wyprodukowano ją w leżącym niedaleko Mediolanu włoskim miasteczku Gorgonzola w roku 879!

   Gorgonzolę można wykorzystać w kuchni na wiele różnych sposobów. A ponieważ mamy jeszcze lato (choć wiem, że w sierpniu tego roku średnio to lato w Polsce widać), chcę Wam zasugerować niestandardowy sposób na użycie gorgonzoli - czyli lody z gorgonzoli i oliwy extra vergine. Spróbujcie!

   A już niedługo dowiecie się ode mnie o gorgonzoli dużo więcej.


Składniki:


600 g śmietany
200 g cukru
200 g oliwy extra vergine
100 g gorgonzoli
80 g pistacji do dekoracji
4 łyżki miodu gryczanego do dekoracji

Sposób przygotowania:


Mieszamy cukier ze śmietaną i przelewamy mieszankę do sorbetiery. Dodajemy oliwę.
W szklanym lub stalowym pojemniku mieszamy tak powstałą masę z gorgonzolą.

Szybko wkładamy do zamrażalnika i zostawiamy na przynajmniej 30 minut - których wyjmujemy nasze lody, mieszamy jeszcze raz i wkładamy na kolejne 30 minut. Powtarzamy to kilka razy.

Podajemy lody w małych miseczkach, a przed podaniem posypujemy pokrojonymi na drobno pistacjami i dodajemy łyżeczkę miodu.

Smacznego!


PS - Z chęcią się dowiem, jak Wam smakowały.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz