wtorek, 20 września 2016

Kampania Tak Smakuje Dolce Vita. Kochamy Parmigiano Reggiano, Asiago i Gorgonzolę!

   Dokładnie tydzień temu, w środę 14 września w warszawskiej restauracji Amber Room miała miejsce konferencja zorganizowana przez trzy konsorcja:  Konsorcjum ds. ochrony sera Gorgonzola, Konsorcjum Sera Parmigiano Reggiano i Konsorcjum Ochrony Sera Asiago. Była to oficjalna inauguracja współorganizowanej przez Unię Europejską kampanii Tak Smakuje Dolce Vita. 


   Unia Europejska wspiera promocję wysokiej jakości produktów rolnych wytwarzanych w Europie - tych oznaczonych znakami jakości CHNP (Chroniona Nazwa Pochodzenia), CHOG (Chronione Oznaczenie Geograficzne) i GTS (Gwarantowana Tradycyjna Specjalność). To właśnie w jej ramach organizowana jest kampania Tak Smakuje Dolce Vita. 

   Celem kampanii  jest promocja i objaśnienie głównych cech i zalet trzech włoskich serów: sera Parmigiano Reggiano DOP, sera Asiago DOP, i sera Gorgonzola DOP (każdy z nich oznaczony jest znakiem jakości CHNP - Chroniona Nazwa Pochodzenia), oraz pośrednio zwiększenie spożycia europejskich serów. Program będzie trwał 3 lata (od 2016 do 2019 roku) i realizowany będzie w Polsce, Austrii, w Czechach i na Węgrzech, obejmując serię wydarzeń, eventów i różnego typu inicjatyw.


   Jak już wiecie, w Polsce to ja zostałem twarzą Tak Smakuje Dolce Vita, objaśniając Polakom jak kroić, podawać i jeść te pyszne włoskie sery. Już od jakiegoś czasu intensywnie objeżdżam Polskę, pokazując i wyjaśniając na szkoleniach i różnych eventach jak obchodzić się z naszymi serami. Środowe spotkanie w Amber Room'ie było jednak oficjalną inauguracją kampanii. Podczas gdy goście dowiadywali się wszystkiego czego się tylko da na temat naszych serów, ja razem z Jurkiem Sobieniakiem przygotowywałem potrawy z Parmigiano Reggiano, Asiago i Gorgonzolą.

   Świetnie się bawiliśmy i odwiedziło nas wielu ciekawych gości, takich jak, między innymi, Gieno Mientkiewicz, Małgorzata Rogalska, Tessa Capponi-Borawska, Dorota Romanowska i Dorota Minta, oraz włoscy przedstawiciele konsorcjów. Sami zobaczcie jak było:

Z Gieno Mientkiewiczem, znawcą i propagatorem polskich serów zagrodowych

Gotując z Jurkiem Sobieniakiem


Małgorzata Rogalska, dziennikarka i gospodyni Pytania na śniadanie


Dziękuję za obecność. A teraz wszyscy próbować Parmigiano Reggiano, Gorgonzolę i Asiago!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz